piątek, 24 kwietnia 2009

Jezioro Garda -Raj dla żeglarzy




Jezioro Garda to jedno z piękniejszych jezior morenowych położonych na północy Włoch.
Dzięki swojemu położeniu ściąga miłośników sportów wodnych z Włoch, Szwajcarii, Niemiec i innych krajów. Dzięki rozwiniętemu przemysłowi turystycznemu, atrakcjom kulturalnym i bliskości szlaków komunikacyjnych, jest także miejscem, gdzie organizowane są zawody sportowe na poziomie światowym. Jezioro jest również mekką windsurferów.

Warunki naturalne
Jezioro ma powierzchnię około 50 km kw, głębokość średnia ok 150 m, a największe głębokości dochodzą do 340 m. Jest to zatem dużo głębiej niż Bałtyk.
Północna część jeziora jest wąska i osłonięta masywnymi skalistymi urwiskami po obu stronach, to klasyczna dolina lodowcowa. Południowa część jest szersza, o niższych brzegach i zawiera 5 wysp. Dookoła całego jeziora wiedzie malownicza droga częściowo w wykutych w skale tunelach, jeśli nie boicie się utknięcia w korku, warto objechać nią całe jezioro.

Warunki wiatrowe
Dominują oczywiście wiatry w kierunku N-S, niestety bardzo często są to wiatry spadowe z powierzchni gór, do tego bywają bardzo zimne. Również woda nie należy do najcieplejszych, dlatego warto się przygotować na kontakt z nią, będąc ubranym w odpowiedni grubą piankę.
Wiatry na jeziorze mają cykliczną charakterystykę dzienną, którą warto znać żeby się nie dać zaskoczyć.

Miejsca, które warto zobaczyć
Sirmione, Peschiera del Garda, Torri del Benaco, Porto Di Brenzone, Val di Sogno, Malcesine(koniecznie),Riva del Garda, Limone del Garda, Campione



Campione jest niesamowite w tym sensie, że jest to wieś powstała pod gigantyczną skalną ściana, na tym co z tej ściany spadło w otchłań jeziora. Dojazd możliwy jest tylko przez spiralne tunele wykute w skale. Naprawde warto sie tam pofatygować tylko po to żeby spojrzeć w górę na tę niesamowita skalną ścianę.


Zdjęcia zostały przesłane przez mojego serdecznego przyjaciela Marcina z Gardasee :), za co składam serdeczne podziękowania.






Zdjęcie na początku tekstu:
Udziela się zgody na kopiowanie, dystrybucję lub/i modyfikację tej grafiki na warunkach licencji GNU Free Documentation License w wersji 1.2 lub nowszej, opublikowanej przez Free Software Foundation. Kopia tekstu licencji umieszczona została pod hasłem GFDL. Dostępne jest również jej polskie tłumaczenie.